LUCKY BLOG: Nová etapa

Máme tu říjen. Pro některé školáky je školní rok už dávno v plném proudu, pro nás, vysokoškoláky, akademický rok teprve před chvílí začal. Pro mě osobně byl rozdíl mezi střední školou (gymnáziem) a vysokou školou docela šok. Jste tu prostě už sami za sebe, dospělí a samostatní. Nikdo vám nic neodpustí, nikdo vám nic nedá zadarmo. Musíte zatnout zuby a jít si za svým cílem.

Ať už studujete základní, střední nebo vysokou školu, vše má jedno společné – učení. Proto bych se s vámi ráda podělila o pár tipů a triků, jak se učit.

Udělejte si v učení systém. Rozdělte si jednotlivé předměty (kapitoly) do jednotlivých sešitů, složek či do oddělených šanonů. Vždy, když pak budete něco hledat, nemusíte stresovat, že zrovna tenhle sešit a tam ten papír nemůžete najít.
Učte se kontinuálně. Nenechávejte pondělní test na neděli večer. Každý večer se snažte si aspoň zopakovat, co jste za ten den dělali, jak dlouho vám asi bude trvat se to naučit, atd. Když si to poté před testem jenom „zopakujete“, budete se divit, kolik z toho vlastně už umíte.
Barvičky! Pořiďte si haldu pastelek, zvýrazňovačů, barevných lepících papírků,.. Zvýrazňujte si v textu podstatné pojmy, na papírky si lepte poznámky a nebojte se být kreativní. Rozhodně se vám bude lépe koukat na „duhovou“ stránku než černobílou změť písmen a čísel.
Odměňte se. Není nic lepšího než motivace! Za každou probranou kapitolu se za odměnu podívejte na jeden díl vašeho oblíbeného seriálu, za každý vypočítaný příklad si dejte jeden bonbón, zkrátka je to na vás. V odměnách se meze nekladou! 🙂
Spánek. Většina z nás, ať už studentů nebo pracujících lidí, si pořádně neuvědomuje, jak důležitý pro naše tělo i mysl spánek je. Každý máme svůj individuální počet hodin, který minimálně potřebujeme ke spánku a k tomu, abychom se cítili odpočatí a fit. Já osobně se snažím dodržovat osm hodin spánku denně. Ne vždy se mi to samozřejmě povede, ale vím, že pokud se mi to podaří, můj den má hned jiný rozměr. Neučte se celou noc, běžte se radši pořádně vyspat, ráno si přivstaňte a učte se ráno. Budete pak mnohem klidnější a vaše tělo bude odpočaté.
Rodina, láska, přátelé, koníčky,.. Ani ten největší test na světě vám nestojí za to, abyste se sami trápili. Zajděte se svou drahou polovičkou na něco dobrého, s kamarádkou na kafe, běžte si na hodinku zaběhat nebo obětujte 20 minut mladší sestře nebo bratrovi, je to jedno. Důležité je, že na chvíli vypnete, váš mozek si odpočine, přijdete na jiné myšlenky. K učení se pak vrátíte s čistou hlavou a hned vám to půjde líp.

Komentáře