Lucky blog: ze Srí Lanky

Srí Lanka. Právě sem mě zavedlo mé další putování. Jak už jsem zmínila dříve, cestování je mojí vášní, a proto nikdy nevynechám příležitost poznat nějakou další zajímavou destinaci. Ve škole jsem úspěšně a překvapivě velmi rychle zvládla všechny zkoušky a tak mě čekalo zasloužených 6 týdnů prázdnin. Na Srí Lanku jsem se vypravila se svojí babičkou. Byla zde před skoro dvaceti lety a proto byla moc ráda, že se může na toto kouzelné místo opět vrátit. Náš cíl cesty byl jednoznačný – Ayurveda. Léčebná technika provozující se na tomto ostrově již několik století. Ayurveda pomáhá se všemi typy onemocnění, zejména pak s psychickými problémy, astmatem, bolesti zad a mnoho dalšího. Nebudu lhát, bylo to pro mě opravdu požehnání, že jsem měla možnost si zde odpočinout a “zotavit se” po náročném prvním semetru.

Tato země s bezmála 22 miliony obyvatel se nachází jako ostrov v Laccadivském moři, těsně pod Indií. Je to země plná mystična, šamanů ale také milých a přívětivých lidí. Hlavní město Kolombo se nachází na západním pobřeží tohoto ostrova. Najdete zde všechny druhy turistických lákadel – safari, moře, odpočinek ale i dobrodružství. Jak už jsem ale zmínila, lidé sem jezdí hlavně za Ayurvedou.

Ayurveda – mocná síla léčby přírodními metodami. Kůra plná olejů, mastiček, bylinek a mnoho dalšího. Srí Lanka je Ayurvedou přímo populární. Lidé sem jezdí z celého světa v naději, že právě tato metoda jim pomůže ze všeho nejvíc. Před začátkem kůry máte konzultaci s doktorem. Ten zjistí váš aktuální zdravotní stav a zeptá se na vaše problémy. Pro každého je léčba individuální. V základě se ale vždy skládá z masáží, akupunktury, návštěvou tzv. bylinné zahrady a bylinné koupele. Je to zdlouhavý proces doprovázený často speciálními kůrami. Například pro někoho s problémy se zrakem (jako jsem třeba já) je procedůra, kdy vám kolem očí vytvoří takový obklad z plastelíny a dovnitř vám nalijí rozpuštěné ghii (u nás přepuštěné máslo). Vy pomalu otevíráte oči a promrkáváte se v rozpuštěném tuku, kdy vám to pročistí celé oko, posílí oční svaly a pomáhá i na bolest hlavy. Takovýchto a mnoho dalších procedůr je tu k dispozici spousta. K procedůrám dostává každý také své “léky”. Jsou to různé čaje, bylinné roztoky, prášky nebo pasty z medu, pilulky,.. Ty má taktéž každý individuální, dokonce i časy, kdy se jaký prášek bere jsou různé. Dalším důležitým bodem Ayurvedy je strava. Skládá se z hodně ovoce, zeleniny, luštěnin, ryb, bylinek a koření. Nenajdete zde maso, tuky a mléčné výrobky. Pro milovníka pořádné české kuchyně to byl ze začátku dost šok, ale kupodivu si moje tělo postupem času zvyklo. Dokonce i porce se mi zmenšily. Zkrátka žádné přežírání.

Kdo má rád trochu tajemno, krásnou kulturu a milé obyvatele, je pro něj Srí Lanka pěrfektním adeptem pro návštěvu.

Komentáře